تغذیه فانتوم Phantom Power

 

 

تغذیه فانتوم  Phantom Power :

 

. تاریخچه

 

در اواخر دهه ۱۹۶۰، کارخانه نویمن شروع به طراحی میکروفن های خود به صورت ترانزیستوری کرد و یک سیستم تغذیه خارجی برای آنها تعبیه نمود که نام تجاری آن را تغذیه فانتوم (Phantom Power) گذاشت.   به دلیل اینکه یک نام تجاری و مختص کارخانه نویمن بود، کارخانه های دیگر نام های دیگری نظیر Simplex powering و… برا برروی این سیستم نهادند. پس از سالها نام تجاری تغذیه فانتوم همه گیر شد و اکنون به هر تغذیه ای که طبق استاندارد  DIN  ۴۵ ۵۹۶ عمل کند، یان نام اطلاق می گردد.

 

. تغذیه فانتوم(Phantom Power) چیست؟

فانتوم روشی برای تغذیه میکروفن هاست. ولتاژ فانتوم از طریق همان سیم های که سیگنال صوتی را جابه جا می کند، منتقل می شود. اما چرا این نام بر روی آن نهاده شد؟ فانتوم همانند یک قدرت مجازی هر زمان که به آن نیاز است وجود دارد و هر زمان که به آن نیازی نیست نامرئی می شود.

ولتاژ فانتوم برای میکروفن های مختلف از ۹ تا ۴۸ ولت متغییر می باشد و هر میکروفن به میزان نیاز خود ازآن استفاده و از بقیه آن صرف نظر می کند، بدون آنکه به دستگاه صدمه ای وارد شود . برای انتقال این ولتاژ نیاز به خطوط متقارن داریم.

روش های تغذیه فانتوم درمیکروفن ها به دو دسته تقسیم می شود:

۱: داخلی  : نظیر باتری

۲: خارجی : مانند آداپتوری که ولتاژ AC را به DC تبدیل می کند یا ولتاژ فانتومی که از طریق میکسرصدا بر میکروفن اعمال می گردد. برای شناسایی اینکه یک میکسر یا پری آمپلی فایر تغذیه فانتوم را تامین می کند ،با اندازه گیری ولتاژ بین پین ۲ و پین ۱ و همچنین بین پین ۳ و پین ۱ در یک کابل متقارن بایستی مقدار مشابه را نشان دهد. بین پین ۲ و پین ۳ ولتاژی وجود ندارد.

 

. چرا از تغذیه فانتوم استفاده می شود؟

همان گونه که می دانیم میکروفن های خازنی به این دلیل که نمی توانند در برخورد با موج صوتی جریان الکتریکی لازم را برای پاسخ به این موج صوتی تولید کنند، با میکروفن های دینامیکی و نواری متفاوت هستند. میکروفن خازنی جریان الکتریکی منبع خارجی را برای پاسخ به موج صوتی که دیافراگم آن را تحت تاثیر قرار داده، تغییر می دهد.

این میکروفن ها برای کارکردن قسمت های مختلف شان نظیر مبدل امپدانس، مدارات پری آمپلی فایر و در بعضی موارد برای قطبی کردن کپسول های خود نیاز به تغذیه دارند.

 

. تشریح سیستم های متقارن و نامتقارن

خطوط انتقال صدا به دو دسته متقارن و نامتقارن تقسیم می شوند. در خطوط متقارن از دو سیم برای انتقال سیگنال و از یک سیم به عنوان زمین یا شیلد بهره می برند. در واقع مقدار یا دامنه سیگنال در یکی از دو سیم اصلی نسبت به شیلد، با مقدار یا دامنه آن در سیم دیگر نسبت به شیلد کاملا برابر اما با ۱۸۰ درجه اختلاف فاز است.

به عبارت دیگر در کابل های بالانس، شیلد دارای ولتاژ صفر(زمین)، یک سیم دارای ولتاژ مثبت و دیگری دارای ولتاژ منفی است. طریقه اتصال سر سیم های کابل متقارن به رابط یا جک XLR بدین صورت است که سیم مثبت به پین ۲، منفی به پین ۳ و سیم شیلد به پین ۱وصل می شود.

 

 

در کابل های نامتقارن تنها دو سیم وجود دارد که این دو سیم، سیگنال صوتی را منتقل می کنند و یکی از سیم ها علاوه بر انتقال سیگنال صوتی به عنوان اتصال بدنه (زمین) نیز استفاده می گردد. در این نوع کابل ها حتی اگر یکی از سیم های موجود در کابل به دور دیگری غلاف یا شیلد شده باشد با این که این شیلد مقداری از میدان های الکترومغناطیسی مزاحم موجود در محیط ر ا منعکس می کنند ولی آن قسمت از میدان که از شیلد عبور می کند ولتاژی در سیم داخلی القاء می کند که به صورت نویز در خروجی نمایان می گردد. عموما در مصارف حرفه ای از کابل های متقارن استفاده می گردد، چون مصونیت بیشتری به سیستم ما در مقابل نویزهای اضافی که به سیستم وارد می شوند، می دهند.

 

. چرا از سیم های بالانس برای تغذیه فانتوم استفاده می کنیم؟

همان گونه که گفتیم ،سیگنال صدا از طریق پین ۲ و ۳ منتقل می شود، ولتاژ نیز توسط پین ۲ و ۳ به طور مشابه منتقل می گردد و پین ۱ هم که برای اتصال زمین می باشد. ولتاژ فانتوم عبارتست از:« ولتاژ DC موجود بین پین ۲ و پین ۳ نسبت به پین ۱» میکروفن هایی که به تغذیه نیاز ندارند به راحتی از ولتاژ DC موجود بین پین ۲ یا پین ۳ نسبت به پین ۱صرف نظر می کنند. اگر شما ولتاژ بین پین ۲ و ۳ را با ولت متر اندازه گیری کنید، مقدار صفر را خواهید خواند. به همین دلیل که ولتاژ فانتوم بر روی پین ۲ و پین ۳ نسبت به پین ۱ دقیقا مشابه می باشد. تغذیه فانتوم بر روی میکروفن های دینامیک تاثیر نمی گذارد. یک میکروفن دینامیکی خوب می تواند در حضور یا عدم حضور تغذیه فانتوم کار کند.

نکته مهم این است که سیستم تغذیه فانتوم یک سیستم سازگار است. میکروفن های دینامیک به خوبی میکروفن خازنی در کنار یکدیگر و از طریق یک اتصال ورودی همانند بدون هیچ مشکلی کار می کنند.

 

. دسته بندی میکروفن های استاتیک از لحاظ میزان ولتاژ و جریان مصرفی :

ولتاژ های فانتوم معمول  ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ ، ۱۸ ، ۲۴ ، ۴۸  می باشند، که فانتوم ۴۸ ولت پرمصرف ترین این مقادیر است . بیشتر میکروفن های استاتیک برای کاربردهای عادی شان نیاز به ۴۸ ولت تغذیه دارند.

 

 

 

 

 

 

نویسنده : عطیه اخویان تهرانی